БЕЗПРОСВІТНА НЕМИНУЧІСТЬ ЗДИРНИЦТВА

 ›  ›  › БЕЗПРОСВІТНА НЕМИНУЧІСТЬ ЗДИРНИЦТВА

круглий стіл,новини  інституту

БЕЗПРОСВІТНА НЕМИНУЧІСТЬ ЗДИРНИЦТВА

pic-1131203034

ВІЙНОЮ ВЛАДА ПРИКРИВАЄ СИСТЕМНЕ ВІДТОРГНЕННЯ РЕФОРМ

 ЦЕЙ І СХОЖІ ЗА КАТАСТРОФІЧНІСТЮ ВИСНОВКИ ЗРОБИЛИ УЧАСНИКИ «КРУГЛОГО СТОЛУ», ПРИСВЯЧЕНОГО РЕЗУЛЬТАТАМ СЛУЖБОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ВИЩОГО КЕРІВНИЦТВА ДЕРЖАВНОЇ ФІСКАЛЬНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Зрештою, якби об’єктом уваги громадських експертів був інший контролюючо-каральний орган, висновок ­процентів на 99 звучав би аналогічно. Це тішить і заразом лякає.

Учасники зустрічі традиційно для такого формату констатували: влада недочуває. Одна надія на ієрихонські трембіти ЗМІ. Але й цього разу медіа попри скупу інформаційну насиченість дня дружно проігнорували захід — було лише кілька профільних журналістів та фотокореспондентів.

Усім усе ясно? Увесь медіа-запал пішов у пророцтва після того, як напередодні прем’єр звільнив топ-менеджмент Державної фіскальної служби України (ДФС)? Не-подією збори громадських контролерів митарів назвав би лише профан, а проте…

Ще в лютому першого заступника голови ДФС, керівника податкової міліції Володимира Хоменка та заступника керівника Державної фіскальної служби, відповідального за діяльність митниці, Анатолія Макаренка було відсторонено від виконання обов’язків. Заяву про відставку голови ДФС Ігоря Білоуса Кабінет Міністрів у понеділок прийняв теж. Унаслідок комплексного службового розслідування діяльності ДФС, у тому числі митниці і податкової міліції, топ-менеджер країни врешті зважився на кадрові зміни. Був призначений т. в. о. очільника цієї служби, але через 2 тижні (прем’єр більше не дав) неодмінно представлять нового митаря. Це – гіперзадачка для головного фінансиста України Наталі Яресько.

… Чи чергова рокіровка поможе оздоровити закорумповану навіть не «папєрєднікамі», а «папєрєднікамі»  «папєрєднікав» систему зборів податків – питання. Риторично невтішне.

Тим не менш, погомоніти довкола всього цього зібралися – головно члени Громадської ради при ДФС. Ці небайдужі до наповнення і збереженості народної казни «суб’єкти господарювання» та й просто розумні чоловіки й жінки добряче знають один одного. Біда здружує. Безпросвітність — поготів.

На запрошення Київського прес-клубу до гостинної вітальні НСЖУ прибули Юлія Дроговоз (віце-президент ВГО «Українська спілка промисловців і підприємців», заступник голови Громадської ради при ДФС України); Андрій Гатаулін (гендиректор Асоціації транспортно-експедиторських та логістичних організацій України «УКРЗОВНІШТРАНС», заступник голови комітету з митної політики Громадської ради при ДФС України); Ольга Богданова (голова спостережної ради ГО «Палата податкових консультантів», член правління Громадської ради при ДФС України); Валерій Чорний (голова правління благодійного фонду «Древляни», голова комітету з питань запобігання та протидії корупції, контрабанді та з питань діяльності органів фінансових розслідувань і податкової міліції Громадської ради при ДФС України); Назар Філько (голова правління ГО «Всеукраїнська координаційна рада Майдану», голова підкомітету протидії корупції та контрабанді у сфері митних відносин Комітету з питань запобігання та протидії корупції, контрабанді та з питань діяльності органів фінансових розслідувань і податкової міліції Громадської ради при ДФС України); Анатолій Мотчаний (заступник голови правління ГО «Всеукраїнська координаційна рада Майдану», заступник голови Громадської ради при ДФС України), Олександр Бричко (виконавчий директор Асоціації українських виробників лакофарбової продукції, член Громадської ради при МФС) та Юрій Лісничий (директор Інституту аналізу і прогнозування).

Своєю жвавою участю форум прикрасила і член комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Тетяна Острікова.

Суттєво коригувати узгоджений напередодні порядок денний присутнім не довелося — «обезголовлювання» вищого керівництва ДФС гостроти проблеми не зняло. Скоріш, навпаки.

На переконання Юлії ДРОГОВОЗ, влада громаду знову не почула. Акумульовані Громадською радою при ДФС численні факти зловживань в органах цієї служби, недотримання ними антикорупційного законодавства, виявлення далі існуючих схем ухиляння від сплати податків та митних платежів спонукали ГР направити прем’єрові звернення. Вимагали небагато, але по ділу. Як-от, узяти на себе персональну відповідальність за кадрові призначення в ДФС України. Забезпечити проведення неупередженого розслідування діяльності посадових осіб ДФС України із залученням до роботи Комісії представників Громадської ради. А за результатами розслідування прийняти рішення з урахуванням громадської думки та оприлюднити його матеріали.

Жодна із законних вимог Громадської ради не була виконана. Дивасія? Навряд. Хтось із активістів в ході розмови припустив, що їх «не пустили» з переляку, що з таким складом комісії доведеться ухвалювати «не зовсім» очікувані рекомендації, котрі «спустили» заздалегідь. Тому організація виключно профільної комісії із числа представників бізнесу і депутатських фракцій та членів Кабінету Міністрів України, на думку активістів, запрограмувала результат. Процедура прийняття остаточного рішення була заангажованою, а вся діяльність комісії – упередженою, непрозорою й політично забарвленою.

Тож нічого дивуватися, зауважила Ю. Дроговоз, що комісія попрохала… залишити пана Білоуса на посаді. Навіть попри його заяву про звільнення! Міркування віце-президента УСПП, зрештою, як і більшості її колег, звелися до сумнівів, чи дістане країна ідеального менеджера, який би спромігся реформувати ущербну податкову систему. Набір «вселенських» питань поповнили й інші — «Давно час змінити філософію стосунків між платниками податків й контролерами», «Чи враховуватиметься думка громадськості?» тощо.

Ольга БОГДАНОВА нагадала вимоги до влади. По-перше, робота згаданої комісії має бути доведена до кінця. Із звітом і його оприлюдненням народу. Ніби логічно, але ж… комісія-то не спільна з народом… Як громаді змусити її зробити його надбанням всі кричущі факти неподобств? Адже озвучений паном Яценюком «витяг», на думку пані Ольги, надто косметичний. Серед основних виявлених корупційних схем прем’єр таки назвав «відкати» при відшкодуванні податку на додану вартість: «14 майданчиків Клименка розпорошено в біля 100 крупних конвертаційних центрів, загальний обсяг конвертації — до 20 мільярдів гривень. Так звана програма виготовлення контрафактної горілки діє до сьогодні. Вертикальна система збору з кожної партії товарно-матеріальних цінностей зараз змінилася на тотальну контрабанду та корупцію безпосередньо на митних постах. Наверх не носять, все внизу ділять, що підтримується представниками правоохоронних органів…». Але ж, підкреслила пані Ольга, все це має бути викоренено – «ручне»  управління, тотальна корупція/здирництво. Іншими словами, робота має продовжитися. Кампанійщина, зрештою, як і всюди, тут недоречна і шкідлива, а систему міняти доведеться.

Валерій ЧОРНИЙ зазначив більше – зміна керівництва без системних трансформацій нічого путнього не дасть. «Реформування» галузі під орудою екс-голови Білоуса на ділі було не більше як показуха. Пан Валерій навів цілу низку прикладів «ноу-хау» заради самозбереження податкової служби вже за нової влади вже із врахуванням зубожіння українського бізнесу. В. Чорний підкреслив важливість донесення до найвищого керівництва країни фактів корупції на митниці і в податковій міліції, аби звідти не ставили на керівні посади в ці служби хабарників. Аналізуючи причини корупції, пан Чорний, зокрема, назвав занизькі зарплати працівників цих служб, котрі «просто змушені брати подаяння».

Громадська ж рада, на переконання В. Чорного, покликана помагати владі приймати виважені рішення, за які не соромно.

Нардеп Тетяна ОСТРІКОВА не стала в позу ображеного законодавця, котрий робить усе можливе, а чиновники зводять її благі наміри нанівець. Погодилася, що зловживань із приходом до влади нових депутатів і урядовців не лише не поменшало, а стало більше. На її думку, матеріали ЗМІ про зловживання у сфері податків мали б слугувати силовим органам підставою для відкриття справ. Розповіла про ситуації, коли у відповідь на фіксування її колегами-нардепами ввезення товарів за сміхотворно низькими цінами митники… звинувачували їх у власній вигоді. На думку законотворця, цей конфлікт давно не персональний, а інституціональний.

Факт «відлучення» ГР від роботи згаданої вище комісії вона назвала ганебним, але не погодилася із критикою активістів щодо непрозорості її роботи. Інша справа, зазначила пані депутат, що достатньої й, головне, оперативної правової оцінки виявленим фактам не надавалося. Незаангажований професійний експерт, вважає представниця «Самопомочі» в парламенті, мав би працювати в інтересах справи, будучи готовим проводити кадрові чистки і серед «своїх». У цьому зв’язку Т. Острікова підтримала думку про нагальність персональної відповідальності керівництва за дії підлеглих. Відповідне положення – у даному випадку, про ДФС, мало б бути розроблене й містити це та інші базові принципи.

При цьому нардеп зізналася, що сама в якості вчорашнього бізнесмена ще слабо орієнтується у профільних проблемах міністерств і відомств, заохотивши громадськість – як-от представлену на цьому зібранні – інформувати її й колег. Так і з’являтиметься жадана прозорість і публічність.

Назар ФІЛЬКО  не коментував слів попередників. Просто нагадав новітню історію. Про те, що звільнені панове Хоменко й Макаренко з ДФС попервах були ой якими реформаторами, «і що з ними сталося?». Теза про персональну відповідальність, народжена авторами звернення ГР до прем’єра, теж йому припала до смаку. За всі зловживання пан Білоус сотовариші має відповісти не відставкою, а згідно з кримінальним законодавством, певен пан Назар. Без паузи він переключився на Європейську бізнес-асоціацію, котра, за його спостереженнями, «запустила хижі щупальці» в усі українські структури. Громадськість, запевнив очільник координаційної ради Майдану, цієї окупації довго не терпітиме і в разі мовчання уряду буде під його стінами…

Андрій ГАТАУЛІН солідаризувався із сусідом. Нагадав, що саме в/зг. пан Білоус призначав керівників митниць, котрим «дісталося» не лише у звіті комісії, але й у ході сьогоднішньої розмови. Він має відповісти з усією суворістю за корупційні схеми власні і підлеглих, про що пречудово знають всі перевізники – не лише очолювана ним асоціація. Щодня контактуючи із митниками, вони назбирують на них чимало компромату, але його «ніхто ніде не хоче чути». До парламенту їх теж не пускають. Пан Андрій скористався нагодою й нагадав пані Остріковій, що її політсилу «вніс» до ВРУ народ, тож час відпрацьовувати сподівання. Депутатам слід щільніше спілкуватися із виборцями, а ті такого розкажуть, що вистачить не на одне депутатське звернення до прокуратури. Запрошуючи почути громадськість, він закликав владу не розколювати український бізнес і не робити підприємців «рабами на чужих полях».

Виступ Олександра БРИЧКА був рівним і різким. Систему стягування податків він закликав міняти, почавши із  митників, — ті не повинні бути ще й податківцями. «Постаудит дарма забрали в податкової служби, їх треба розділити», — зазначив  пан Олександр. А вголос помріяв, що досвід Німеччини у вибудовуванні стосунків між бізнесом і податівцями Україна врешті запозичить. У німців податкова зацікавлена у розвитку підприємництва: «Вони за підтримку бізнесменів ще й премії отримують, а в Україні митарів стимулюють за кількість «задушених» фірм», — зауважив активіст. Немилим словом згадав і він екс-керівника ДФС, котрий, ледь очоливши службу, почав шантажувати підприємців. Причому, далеко не тільки вітчизняних. О. Бричко навів одразу кілька фактів «наїздів» податківців на грузинських і швейцарських підприємців, котрих автоматично проголошують буцімто злочинцями й офшорними компаніями. Не криючись, працівники фіскальних органів називають багатотисячні суми «відкатів», за обурені протести ці суми збільшують на порядок, і жодні скарги до профільних міністерств зарубіжних інвесторів не рятують – звідти традиційно жодної реакції немає.

За його спостереженнями, український малий і середній бізнес стрімко «йде в нал». Знайомі йому «суб’єкти господарювання» чекають 25-го травня, і якщо рік на посту президента нічим сприятливішим для бізнесу не позначиться, «дружно валять» з України – до Грузії, Польщі, деінде…

Хибною видається пану Бричкові й практика трактування законодавства лише Конституційним судом України. На Заході, зокрема, у США, Конгрес має власну службу трактування законів. Цим займаються і євродепутати та тамтешні мін’юсти. У лютому ц. р. американський конгрес ухвалив закон, яким заборонено будь-який законопроект ухвалювати без схвалення громадськістю…

Виконавча ж влада України, якій цей процес «віддано на відкуп», цинічно використовує його у власних інтересах, підсумував свої міркування активіст.

Пані депутат сприйняла почуте на свою адресу, бо детально поінформувала про проект закону про підтримку малого й середнього бізнесу. Запевнила: без громадського обговорення він прийнятий не буде. Що ж до ініціативи делегувати повноваження трактування законів депутатам була стриманою – Конституція України такого не передбачає. Нагадала, що кожен громадянин і так має святе право звертатися до КС. Депутати точно надають проектам експертну оцінку (щоправда, за її словами, до неї нардепи прислухаються неохоче), але трактуванням законів не займаються…

Тетяна Острікова поділилася враженнями про спілкування і з азербайджанськими митниками. Нахваляючи їхню близьку до ідеалу систему контролю переміщення вантажів, вона із прикрістю зізналася, що з корупцією кавказьким урядовцям помагають боротися… українські програмісти, котрі розробили їм усю електроніку. До українських же митників свої «яйцеголові» розробники софту «достукатися» не можуть, і тендери не помагають. З огляду на сказане вище, це й не дивно…

Анатолій МОТЧАНИЙ змусив пані нардеп, котра вже поспішала, затриматися. Запевнивши, що знає, як «працює» корупція, ліпше за всіх присутніх, він був найрадикальнішим у висловах. На думку активіста, Україна переживає дві війни. Одну на Сході і ще одну – держави із власною громадою. Прем’єр, вважає він, навіть не хоче її чути. Громада готова співпрацювати із новою владою, але та їй цього не дозволяє! «Нас влада боїться, – висловив припущення пан Анатолій, – бо ми не дозволимо ухвалювати кулуарні рішення. А дарма. Коли ми об’єднаємо свої вміння і зусилля – тоді й будуть хороші результати». Ці слова він адресував і пані Остріковій, тож вона емоційно зізналася, що депутати не відали про пікетування громадськими активістами будинку уряду, а то б…

Юрій ЛІСНИЧИЙ нагадав про естонський досвід 90-х. Після розпаду СРСР там 3 дні міркували над напрямками реформ, 3 місяці приймали потрібні закони і протягом не більше 3-х років впроваджували ці закони. Інших шансів історія їм не дала. Україна ж, нагадав аналітик, мала одразу кілька шансів відбутися як держава – у 1991-му, 2004-му й («на крові») у 2014-му. «Народ має останню надію, що щось врешті реалізується. У влади залишився максимум місяць довести, що хтось щось може зробити. Інакше суспільство вважатиме імпотентними в плані реалізації реформ усіх без винятку можновладців», – спрогнозував пан Лісничий.

Під завісу Юлія ДРОГОВОЗ конкретизувала вимоги Громадської ради. Більшість із них все ще актуальна – попри «зміну голів» податкового відомства. Передовсім має відбутися зустріч із відповідальним за економічний блок реформ прем’єром Яценюком, аби донести до нього відомі ГР факти зловживань у ДФС та пропозиції щодо її реформування. Хочуть поспілкуватися активісти і з міністром фінансів Яресько. Ця зустріч допоможе деталізувати роботу комісії, зокрема, в кадровому плані. Знаючи недоліки в роботі фіскальної служби, активісти мають намір озвучити вимоги до її майбутнього керівника, аби реформа галузі пройшла результативно. Претенденти на керівні посади, впевнена пані Дроговоз, також мають публічно представити своє бачення реформ. На думку активістів, результати роботи та висновки комісії мають бути оприлюднені. Загальна ж вимога така: провести реформування ДФС України із встановленням в подальшому персональної відповідальності її посадових осіб за ефективність діяльності служби.

Голова правління Київського прес-клубу Юрій ПЕРЕСУНЬКО запропонував провести «круглий стіл», присвячений реформуванню фіскальної галузі, за участі Громадської ради при ДФС та міністра фінансів Н. Яресько. Дискусійний майданчик КПК, на його думку, може стати омріяним публічним форумом, де свої думки висловлять і громадські активісти, і чиновники.

І. ВАЛИЧ

Світлини – з архіву КПК

Share this Post:
БЕЗПРОСВІТНА НЕМИНУЧІСТЬ ЗДИРНИЦТВА Reviewed by on 10.04.2015 .

ВІЙНОЮ ВЛАДА ПРИКРИВАЄ СИСТЕМНЕ ВІДТОРГНЕННЯ РЕФОРМ  ЦЕЙ І СХОЖІ ЗА КАТАСТРОФІЧНІСТЮ ВИСНОВКИ ЗРОБИЛИ УЧАСНИКИ «КРУГЛОГО СТОЛУ», ПРИСВЯЧЕНОГО РЕЗУЛЬТАТАМ СЛУЖБОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ВИЩОГО КЕРІВНИЦТВА ДЕРЖАВНОЇ ФІСКАЛЬНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ Зрештою, якби об’єктом уваги громадських експертів був інший контролюючо-каральний орган, висновок ­процентів на 99 звучав би аналогічно. Це тішить і заразом лякає. Учасники зустрічі традиційно для такого формату

ABOUT AUTHOR /