Як краще боротися із корупцією, вирішували на круглому столі

 ›  ›  › Як краще боротися із корупцією, вирішували на круглому столі

ГОЛОВНА,новини  інституту

Як краще боротися із корупцією, вирішували на круглому столі

630_360_1450973174-1998

Після ефективних кроків з боку влади саме потужність суспільної думки має стати важливим чинником у боротьбі з корупцією в Україні.

Таку думку висловив у четвер під час засідання «круглого столу» в Укрінформі директор Міжнародного центру реформ Олександр Носаль. У ньому взяли участь політики й експерти, у тому числі в режимі телемосту — представники Литви та Грузії. Організаторами заходу стали Міжнародний центр реформ, Інститут аналізу та прогнозування і Київський прес-клуб.

«Після головних дій, які мають бути зроблені саме владою якраз потужність суспільної думки та дії стае тією силою, котра зупинить корупцію. Образно кажучи, тим світлом, яке в темній кімнаті розганяє тарганів. Тож організація громадянського суспільства у належній відсічі корупції має стати дієвою й наступальною», — зазначив Носаль.

Голова Комісії по боротьбі з корупцією Сейму Литовської Республіки Віталіюс Гайлюс, зауважив що в Литві створена ціла система противаг можливим корупційним діям. І за міжнародними оцінками країна визнана такою, в якій є сильні державні інституції протидії корупції, ефективні системи контролю, запобігання можливим конфліктам приватних і державних інтересів. Зокрема тут створено службу контролю за державними закупівлями, яка наділена повноваженнями навіть зупиняти певні негативні процеси, агенцію з перевірки декларацій про доходи, змінено стиль роботи поліції тощо, додав Гайлюс.

На переконання колишнього заступника міністра юстиції Грузії Георгія Вашадзе, Україні потрібні реформи, які міняють парадигму, потрібна інновація, свої підходи до боротьби з корупційними діями, орієнтовані не на ту чи іншу особистість, а на системність. «Держава має стати відкритою платформою для багатьох учасників її розвитку, для забезпечення конкуренції. А нині величезним якорем і продуктивним середовищем для розквіту корупції є монополізація компетенції. Кожна структура тримається за свої функції і найбільше прагне їх не віддати,  вважає він.

Зі студії в Тбілісі участь у телемості взяв експерт Міжнародного центру реформ, колишній голова Служби доходів і зборів Грузії Джаба Ебаноїдзе. який висловив переконання, що для проведення справжніх і масштабних реформ передусім потрібна політична воля найвищого керівництва держави. Однак, працюючи в Україні уже протягом 2 років, він такої волі не спостерігає. Складається враження таких собі «заявок на реформи», коли політики в такий спосіб хочуть отримати чергову фінансову чи іншу підтримку західних партнерів. Ситуацію слід докорінно міняти, наголосив він,

Народний депутат України Ірина Суслова погодилася з думкою, що прийняті в Україні останнім часом законодавчі норми для боротьби з корупцією працюють мало. Країні необхідні повноцінні стратегія і план реформ, які має представити Кабінет міністрів, але їх і досі немає. Як приклад реформаторських дій наводяться зміни в правоохоронних структурах та в системі охорони здоров’я, але реально назвати це реформами  складно. Функції прокуратури звузились, у системі внутрішніх справ багато працівників звільнилось, від чого збільшилась навантаження на інших, і все це не йде на користь справі. Натомість судова сфера, необхідність реформи в якій гостро відчуває суспільство, досі залишається «недоторканою кастою», для якої законів про люстрацію наче й не існує, зауважила парламентарій. Це розмежування «за інтересами» не може дати ефективних результатів, самого лиш Національного Антикорупційного бюро сьогодні замало, необхідно об’єднувати зусилля, додала Суслова.

Регіональний директор дослідницької компанії Roy Morgan Asia,  президент бізнес-ради Австралія – Індонезія Дебнат Гухарой підкреслив, що корупція як явище має загальносвітовий масштаб, вона є в багатьох країнах, відрізняючись лише розмірами. «В чому був феномен Сінгапуру – країни, яка нині посідає 3 місце в рейтингу найменш корумпованих держав? Там протидія цьому явищу стала загальнонаціональною ідеєю, до того ж у очільника нації була дуже висока підтримка народу. Коли керівники держави перестають звинувачувати народ, а народ – своїх вождів, тоді вони об’єднуються для спільної мети, відзначив він.

На переконання Гухароя, зв’язок «влада – суспільство» має бути постійним, через опитування громадської думки, різні форми спілкування через засоби масової інформації тощо, а не лише в періоди вкидання бюлетенів до виборчих урн раз на 4 чи 5 років. Влада має знати, що хвилює народ, а не просто одержувати додаткові 5 років відпочинку.  «Тому яскраве світло, яке розганяє тарганів, необхідно тримати увімкнутим постійно» — підсумував експерт.

Share this Post:
Як краще боротися із корупцією, вирішували на круглому столі Reviewed by on 29.02.2016 .

Після ефективних кроків з боку влади саме потужність суспільної думки має стати важливим чинником у боротьбі з корупцією в Україні. Таку думку висловив у четвер під час засідання «круглого столу» в Укрінформі директор Міжнародного центру реформ Олександр Носаль. У ньому взяли участь політики й експерти, у тому числі в режимі телемосту — представники Литви та

ABOUT AUTHOR /